Paź 052013
 
latanie z Lublina

Zgodnie z zapowiedziami linii Wizz Air do siatki połączeń węgierskiej linii od 3 października wróciły czwartkowe loty na trasie Lotnisko Lublin – Londyn Luton. Majowa rezygnacja z lotów w tym dniu tygodnia tłumaczona była przez przewoźnika zmianą rozkładu lotów w sezonie letnim. Dla mnie, co prawda niezbyt zrozumiałą, gdyż sezon wakacyjny bardziej sprzyja podróżom, ale najważniejsze jest to, iż Wizz Air dotrzymał słowa i przywrócił czwartkowe loty ze Świdnika do Londynu na nadchodzący sezon zimowy. Ich sens z ekonomicznego punktu widzenia tłumaczą też na pewno zbliżające się święta i przełom roku.

Całkowicie odmienną decyzję ku wielkiemu zaskoczeniu wielu osób podróżujących do tej pory i planujących w bliskiej przyszłości polecieć do Liverpoolu, podjął Ryanair rezygnując z połączenia na trasie Świdnik – miasto Beatlesów. Ostatni lot w tym roku na tym kierunku odbędzie się 4 listopada. Zaskoczenie likwidacją tej destynacji jest tym większe, gdyż obłożenie samolotów na tej trasie przekraczało według wielu źródeł 90 procent. Miejmy nadzieję, iż spełnią się zapowiedzi Ryanaira o powrocie lotów do Liverpoolu w przyszłym roku w sezonie letnim. Po 4 listopada w najbliższych miesiącach polecimy z irlandzkim przewoźnikiem z lotniska w Świdniku jedynie do Dublina i Londynu Stansted.

Cięcia połączeń Ryanaira, w tym z Lublin Airport, to jedynie część redukcji lotów z polskich lotnisk do wielu miast europejskich. Zmiany te w połączeniu z pogłoskami o możliwym uruchomieniu przez Ryanaira połączeń krajowych na polskim rynku lotniczym zapowiadają ciekawy scenariusz wydarzeń – oby z pozytywnym skutkiem dla lubelskiego lotniska.

Bilans zawieszonych i na nowo uruchomionych lotów poprawią zapewne przedłużone na okres zimowy eurolotowskie połączenia z Gdańskiem i zapowiadane ku uciesze wielu loty do Mediolanu.

Trochę żal, że wakacyjny okres czarterów ze Świdnika jest już za nami. Skorzystało z nich ponad 6300 pasażerów latających na wczasy do Bułgarii i Turcji. Ich ewentualna kontynuacja polepszyłaby trochę statystyki lubelskiego airportu, który zamknął wrzesień liczbą około 151500 obsłużonych pasażerów, licząc od początku jego działalności.    

Paź 022013
 
petycja LUZ

Gorąco zachęcamy do podpisania petycji autorstwa Społecznej Inicjatywy Samorządowej na rzecz rozwoju powiatu świdnickiego. Dotyczą one utworzenia stałego przejścia granicznego w Porcie Lotniczym Lublin i uruchomienia z niego nowych kierunków lotów. Adresatami petycji są Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i zarząd PLL.

Petycje można podpisać online pod następującymi adresami:

Uruchomienie nowych połączeń w Porcie Lotniczym Lublin

Utworzenie stałego przejścia granicznego w Porcie Lotniczym Lublin

Nasze oczekiwanie na nowe kierunki lotów przedłuża się w czasie i zaczyna owocować społecznymi akcjami takimi, jak wyżej wymienione działania świdnickiego stowarzyszenia – w naszej opinii, jak najbardziej godnymi pochwały. Zbieranie podpisów przez Społeczną Inicjatywę Samorządową miało miejsce także w ostatni weekend – zebrano około 500 podpisów osób popierających rozszerzenie siatki połączeń z LUZ.

 Swe poparcie i zaangażowanie w działania zmierzające do uruchomienia stałego przejścia granicznego na lubelskim lotnisku zadeklarowali także niektórzy lubelscy posłowie. Miejmy nadzieję, iż okażą się one skuteczne. Stałe przejście graniczne w PLL jest warunkiem niezbędnym do uruchomienia nowych lotów, między innymi przez takie linie lotnicze, jak niemiecka Lufthansa.

Petycję można podpisać bez udostępniania swoich danych osobowych w Internecie. W tym celu należy odznaczyć odpowiednie pole – odpowiedzieć na pytanie: „czy chcesz udostępnić swój podpis?”.