Airport Lublin ogłosił statystyki za marzec

 AKTUALNOŚCI  Możliwość komentowania Airport Lublin ogłosił statystyki za marzec została wyłączona
kw. 042013
 
statystyki LUZ

Ilością 10352 obsłużonych pasażerów i 54 operacjami lotniczymi zamknął Airport Lublin kolejny miesiąc swej działalności. To, co od razu zwraca uwagę, to malejąca z miesiąca na miesiąc liczba obsługiwanych pasażerów. W stosunku do stycznia było ich mniej o 6,99%, zaś w stosunku do lutego – mniej o 2,55%. Zważywszy na fakt, iż luty miał w tym roku 28 dni, a więc był miesiącem o 3 dni krótszym od marca – zdołał mimo tego wygenerować większy ruch pasażerski.

Przyczyn tego stanu rzeczy należy upatrywać w przekierowaniach samolotów ze względu na warunki pogodowe i lądowania w Rzeszowie i Warszawie. Takich przekierowań od początku funkcjonowania lotniska było około dziesięciu, w tym najwięcej w marcu. Rzutuje to bezpośrednio na statystyki ilościowe dotyczące pasażerów, którzy przylecieli i odlecieli z lubelskiego lotniska. Gdyby nie przekierowania, marzec byłby na pewno miesiącem z największą frekwencją ruchu pasażerskiego. Sprzyjał temu dodatkowo okres świąt, generujący zawsze większą liczbę latających osób.

Airport Lublin – statystyki 2013

Ruch pasażerski

Styczeń 11130
Luty       10623
Marzec 10352
 

Operacje lotnicze

Styczeń 51
Luty     47
Marzec 54
 

Inaczej sprawa przedstawia się, jeśli chodzi o statystki Airport Lublin dotyczące operacji lotniczych. W tym przypadku marzec był miesiącem, w którym obsłużono 27 startów i lądowań, co daje w sumie 54 operacje lotnicze. W sumie było ich w marcu o 14,89% więcej, aniżeli w lutym i o 5,88% więcej, aniżeli w styczniu.

Dla ciekawości można byłoby się pokusić o wyliczenie średniej frekwencji w samolotach. Jednakże statystyki te nie byłyby miarodajne z powodu wliczania przez Airport Lublin taksówek powietrznych do ogólnej liczby operacji lotniczych.

Jak podaje gazeta.pl, od początku funkcjonowania, Lotnisko Lublin obsłużyło 43 tego typu maszyn, w tym w marcu 15. Nie znając ilości pasażerów taksówek powietrznych trudno wyrokować, co do statystyk w samolotach regularnych linii latających ze Świdnika.

 Oddzielną kwestią jest też obsługa samolotów typu Rusłan. W tym przypadku kwalifikują się one jednoznacznie do operacji typu cargo.

Miejmy nadzieję, iż w kwietniu zima na dobre już odpuści i każde lądowanie i start samolotu z LUZ odbędzie się bez przeszkód a statystyki będą jeszcze lepsze. Sprzyjać będzie temu większa ilość lotów do Londynu i uruchomione z końcem marca połączenia do Liverpoolu.

Lotnisko Lublin – marcowe czekanie na nowe loty

 AKTUALNOŚCI  Możliwość komentowania Lotnisko Lublin – marcowe czekanie na nowe loty została wyłączona
kw. 022013
 
kiedy nowe kierunki

Lotnisko Lublin nie ogłosiło, niestety  w marcu lotów nowych linii ze Świdnika. Płonnymi okazały się nasze nadzieje na wejście nowych przewoźników a obietnice decydentów bez pokrycia lub przedwczesne. Rokująca największe szanse na loty Lufthansa, zdementowała w połowie marca doniesienia o podpisaniu umowy z lubelskim lotniskiem. Tak więc jeden z największych hubów lotniczych na świecie (Frankfurt), nadal pozostaje poza zasięgiem pasażerów latających ze Świdnika. Bez echa pozostają także zapowiedzi na tak bardzo oczekiwane loty z Lublina do Włoch. Jedynej szansy uruchomienia lotów na tych kierunkach należy zapewne upatrywać w liniach już latających ze Świdnika: w Ryanairze i Wizz Airze. I oby tak się stało, gdyż w tym przypadku potencjał jaki prezentuje Lotnisko Lublin jest nie do przecenienia.

W marcu nie doczekaliśmy się także finalizacji umów na loty krajowe. Brak podpisania umowy z Eurolotem nie pozostaje jednak na dzień dzisiejszy bez szans. Można tak wnioskować w kontekście przejęcia od tego przewoźnika wszystkich lotów krajowych – połączeń z Warszawą przez PLL LOT. Pozbawiony latania na tych trasach Eurolot będzie na pewno przychylniej patrzył na Lotnisko Lublin, starając się zagospodarować powstałą próżnię i efektywniej wykorzystać swoje samoloty. Uruchomienie krajowych lotów ze Świdnika,  na przykład do Gdańska, byłoby spełnieniem życzeń wielu pasażerów zdanych dziś na wielogodzinną i męczącą podróż na tej trasie autobusem lub koleją.

Odzwierciedleniem tych życzeń jest zamieszczona niedawno sonda na tej stronie, w której ilość głosów oddanych na loty z Lublina do Gdańska jest największa od samego początku. Jak do tej pory dużą popularnością w wynikach ankiety cieszą się także Wrocław i Kraków. Negowana od samego początku Warszawa jako ewentualna destynacja ze świdnickiego lotniska zajmuje w ankiecie na obecną chwilę czwarte miejsce. Wyprzedza tym samym bardziej oddalone od Lublina miasta, którymi są Poznań i Szczecin – adekwatnie piąte i szóste miejsce w sondażu.        

Tradycyjnie na początku miesiąca prezentujemy wybrane wydarzenia z LUZ z ostatnich trzydziestu dni.

Loty Liverpool – Lublin rozpoczęte

1 kwietnia Ryanair rozpoczął loty pomiędzy Liverpoolem i Lublinem. Połączenia będą realizowane w poniedziałki i piątki.

Godziny lotów:

Liverpool – Lublin: 16:15 – 20:15
Lublin – Liverpool: 20:40 – 22:40
 

Pierwszy samolot z Lublina zabrał do Liverpoolu 149 osób. Na trasie Liverpool – Lublin podróżowało, zaś 155 pasażerów. Dzięki nowym połączeniom a także zwiększeniu częstotliwości lotów na pozostałych trasach, Lotnisko Lublin będzie od tego dnia obsługiwało samoloty przez siedem dni w tygodniu.

Nowa wieża kontroli lotów

Za ponad 7 milionów złotych zostanie wybudowana i wyposażona nowa, stacjonarna wieża kontroli lotów dla Airport Lublin. Podmiotem finansującym inwestycję jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Finalny odbiór techniczny wieży ma nastąpić 12 kwietnia. Zastąpi ona wykorzystywaną do tej pory tymczasową wieżę kontroli lotów niemieckiej firmy Rohde & Schwarz.

Częściej do Londynu Stansted

Od ostatniego dnia marca Ryanair uruchomił dodatkowe loty ze Świdnika do Londynu Stansted. Będą się one odbywały w niedziele. Łącznie w sezonie wiosenno – letnim, lotnisko w Świdniku będzie obsługiwało cztery połączenia lotnicze w tej destynacji. Godziny startów i lądowań na trasie: Londyn Stansted – Lotnisko Lublin i w kierunku powrotnym, przedstawiają się następująco:

Niedziela 12:55 -16:35, 17:00 – 18:45
Poniedziałek 10:05 – 13:45, 14:10 – 15:55
Środa 11:00 – 14:40, 15:05 – 16:50
Piątek 15:35 – 19:15, 19:40 – 21:25
 

Pierwszy przylot samolotu z Londynu w ostatnią marcową niedzielę, nie doszedł jednak do skutku. Ze względu na warunki pogodowe, pilot postanowił wylądować w Warszawie.

Lotnisko Lublin organizatorem lotów?

Nieskutecznymi okazały się starania lubelskiego lotniska i Archidiecezji Lubelskiej w zorganizowaniu przelotu pielgrzymów na inaugurację pontyfikatu papieża Franciszka. Organizatorom przelotu nie udało się zebrać grupy 180 osób (zgłosiło się tylko 30), co było warunkiem opłacalności przedsięwzięcia. Koszt biletu lotniczego oszacowano na 1080 złotych. Przelot miał się odbyć 19 marca, wylot o 4 rano i powrót o 21-szej.

Nadal aktualnymi pozostają plany zorganizowania dwóch następnych lotów do Rzymu w kwietniu i maju.  Pierwszy lot zaplanowany jest na 27 kwietnia, powrót 1 maja, następny zaś na 1 maja z datą powrotu – 5 maja. Cena biletu nie powinna przekroczyć 900 złotych netto. Warunkiem niezbędnym do realizacji rejsów jest 100% wypełnienie samolotów. Dane potrzebne przy zgłaszaniu rezerwacji i kontakt mailowy udostępnione są na stronie Portu Lotniczego Lublin pod banerem „Rzymska Majówka”. Gdyby powyższe loty doszły do skutku a dalsze zainteresowanie byłoby wystarczająco duże, lubelskie lotnisko deklaruje kontynuację lotów do Rzymu w przyszłości.

Czartery ledwie rozpoczęte i już odwołane

Czarterowe latanie z Lublina na wczasy rozpoczęte w lutym nie dotrwało nawet do marca. Z powodu niskiego zainteresowania wycieczkami i wczasami wśród ewentualnych klientów z regionu lubelskiego, Itaka zdecydowała o zawieszeniu tego typu lotów z LUZ aż do połowy czerwca. Miejmy nadzieję, iż sezon letni będzie bardziej sprzyjał lotom czarterowym ze świdnickiego lotniska.

 Nowa strona internetowa lubelskiego lotniska

Tak negatywnego wydźwięku, szczególnie u fanów fanpaga lubelskiego airportu, twórcy strony firmowej, zapewne się nie spodziewali. Pomijając grafikę z modelką w pierwszych odsłonach, strona internetowa Lotniska Lublin miała na bieżąco informować o aktualnej sytuacji na lotnisku, szczególnie jeśli chodzi o ewentualne opóźnienia i przekierowania samolotów. Wzorem wielu innych lotnisk, rozkład lotów na stronie miał zostać zsynchronizowany z tablicą lotów na lotnisku i w czasie rzeczywistym prezentować bieżącą sytuację. Brak tego do dzisiaj. Funkcję tę przejął mały baner na stronie, który i tak nie do końca spełnia swoją rolę. Do dnia dzisiejszego w serwisie brakuje także zapowiadanych wersji obcojęzycznych.

Za korzystne zmiany na stronie należy uznać większą ilość informacji dla podróżnych traktujących o przepisach dotyczących bagażu, przepisów celnych i wymaganych dokumentach w czasie podróży itp. Więcej informacji znajdziemy także, jeśli chodzi o dojazd na lotnisko szynobusem, autobusem lub własnym samochodem. W kolejnych zakładkach umieszczone zostały dane techniczne terminala i informacje o handlu i usługach. Oddzielny zestaw informacji i formularzy jest także kierowany do biznesu. Trzymamy kciuki za twórców strony, oby jak najszybciej wprowadzili niezbędne zmiany.