lis 202012
 
Airport Lublin

Airport Lublin zwyciężył w konkursie organizowanym przez miesięcznik „Architektura – murator”, który organizuje ten plebiscyt od 1995 roku. Terminal lubelskiego Airportu pokonał 120 najlepszych realizacji architektonicznych z całego kraju. Jeszcze na kilka godzin przed finałem Airport Lublin zajmował drugie miejsce, tuż za przystanią na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Ostateczne zwycięstwo lubelskiemu terminalowi zapewnili internauci – fani lubelskiego lotniska, których głosy zdecydowały o ostatecznym wyniku głosowania. W plebiscycie oddano w sumie 368000 głosów a zainteresowanie nim przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Uwieńczeniem zwycięstwa będzie pamiątkowa tablica: „Ulubieniec Polski XXI wieku”, która zostanie wręczona podczas uroczystej gali w dniu 5 grudnia bieżącego roku, w gmachu dawnego hotelu Saskiego w Warszawie.

Odrębnym etapem konkursu jest nagroda Grand Prix „Życie w Architekturze”, która zostanie przyznana w czterech kategoriach:
– użyteczność publiczna
– budynki mieszkalne wielorodzinne
– domy jednorodzinne
– przestrzeń publiczna.

Wytypowaniem 12 finalistów zajmie się specjalnie do tego celu powołane Jury, zaś wskazanie ostatecznego zwycięzcy i wręczenie nagrody głównej przypadnie Prezydentowi RP – Bronisławowi Komorowskiemu. Ewentualne zwycięstwo Airport Lublin w tym etapie, byłoby bez wątpienia sporym ewenementem, gdyż przypadłoby na czas przed oficjalnym i realnym uruchomieniem lotniska.

Podobne wpisy: