kwi 042013
 
statystyki LUZ

Ilością 10352 obsłużonych pasażerów i 54 operacjami lotniczymi zamknął Airport Lublin kolejny miesiąc swej działalności. To, co od razu zwraca uwagę, to malejąca z miesiąca na miesiąc liczba obsługiwanych pasażerów. W stosunku do stycznia było ich mniej o 6,99%, zaś w stosunku do lutego – mniej o 2,55%. Zważywszy na fakt, iż luty miał w tym roku 28 dni, a więc był miesiącem o 3 dni krótszym od marca – zdołał mimo tego wygenerować większy ruch pasażerski.

Przyczyn tego stanu rzeczy należy upatrywać w przekierowaniach samolotów ze względu na warunki pogodowe i lądowania w Rzeszowie i Warszawie. Takich przekierowań od początku funkcjonowania lotniska było około dziesięciu, w tym najwięcej w marcu. Rzutuje to bezpośrednio na statystyki ilościowe dotyczące pasażerów, którzy przylecieli i odlecieli z lubelskiego lotniska. Gdyby nie przekierowania, marzec byłby na pewno miesiącem z największą frekwencją ruchu pasażerskiego. Sprzyjał temu dodatkowo okres świąt, generujący zawsze większą liczbę latających osób.

Airport Lublin – statystyki 2013

Ruch pasażerski

Styczeń 11130
Luty       10623
Marzec 10352
 

Operacje lotnicze

Styczeń 51
Luty     47
Marzec 54
 

Inaczej sprawa przedstawia się, jeśli chodzi o statystki Airport Lublin dotyczące operacji lotniczych. W tym przypadku marzec był miesiącem, w którym obsłużono 27 startów i lądowań, co daje w sumie 54 operacje lotnicze. W sumie było ich w marcu o 14,89% więcej, aniżeli w lutym i o 5,88% więcej, aniżeli w styczniu.

Dla ciekawości można byłoby się pokusić o wyliczenie średniej frekwencji w samolotach. Jednakże statystyki te nie byłyby miarodajne z powodu wliczania przez Airport Lublin taksówek powietrznych do ogólnej liczby operacji lotniczych.

Jak podaje gazeta.pl, od początku funkcjonowania, Lotnisko Lublin obsłużyło 43 tego typu maszyn, w tym w marcu 15. Nie znając ilości pasażerów taksówek powietrznych trudno wyrokować, co do statystyk w samolotach regularnych linii latających ze Świdnika.

 Oddzielną kwestią jest też obsługa samolotów typu Rusłan. W tym przypadku kwalifikują się one jednoznacznie do operacji typu cargo.

Miejmy nadzieję, iż w kwietniu zima na dobre już odpuści i każde lądowanie i start samolotu z LUZ odbędzie się bez przeszkód a statystyki będą jeszcze lepsze. Sprzyjać będzie temu większa ilość lotów do Londynu i uruchomione z końcem marca połączenia do Liverpoolu.

Podobne wpisy: