lis 072012
 
Jak kupić bilety Ryanair

Kupując bilety Ryanair na stronie przewoźnika możemy napotkać kilka potencjalnie trudniejszych czynności do wykonania. Sprawiają one problemy, szczególnie osobom rezerwującym lot Ryanairem po raz pierwszy. Wynika to głównie z konieczności zaznaczenia wielu alternatywnych opcji, co do których brak naszej decyzji powoduje niemożność przejścia do kolejnego etapu rezerwacji. To z kolei może rodzić lekką frustrację, szczególnie u mniej cierpliwych osób. Z drugiej strony, lekkomyślne zaznaczenie alternatywnych ofert dodatkowych przewoźnika, których nie potrzebujemy, powoduje iż ostateczna cena rezerwowanego biletu ma się nijak do tej, którą wybraliśmy zaznaczając daty podróży z odpowiadającymi im cenami. W poniższym opracowaniu postaramy się objaśnić, w jaki sposób zarezerwować bilety Ryanair, aby cały proces bookowania odbył się sprawnie i efektywnie.

 

Pole kierunków i dat podróży

1. Po wejściu na stronę www.ryanair.com, zaczynamy od wyboru trasy podróży. Wpisanie już dwóch, pierwszych liter nazw startowego i docelowego lotniska, spowoduje wyświetlenie możliwych destynacji Ryanaira, z których należy wybrać te, które nas interesują.
2. Po wybraniu lotnisk, zaznaczamy, czy chcemy lecieć w jedną, czy też w dwie strony – górna część pola wyszukiwania lotów.
3. Wybieramy daty wylotu i powrotu, o ile planujemy podróż tam i z powrotem.
4. Na dole zaznaczamy ilość podróżujących osób dorosłych, dzieci i niemowląt.
5. Jeżeli pole: „Elastyczna podróż” jest nieodznaczone – zaznaczamy je. Pozwoli to na sprawdzenie sąsiednich terminów lotów irlandzkiej linii z szansą na znalezienie tańszych cen biletów.
6. Zaznaczamy pole z akceptacją warunków korzystania ze strony Ryanaira i fakt, że się z nimi zapoznaliśmy.
7. Klikamy na „Rezerwuj”, przechodząc do następnego etapu rezerwacji.
Bilety Ryanair trasy i daty
 

Strona z polem CAPTCHA

Na tej stronie Ryanair dokładnie wyjaśnia, co trzeba zrobić, aby kontynuować rezerwację. Dokładna instrukcja postępowania znajduje się po prawej stronie pola weryfikującego do wpisania kodu CAPTCHA – zrzut ekranu poniżej. Po wpisaniu prawidłowego kodu, klikamy na „KONTYNUUJ”, aby przejść do następnego ekranu rezerwacji.

Ryanair kod CAPTCHA

Wybór dat podróży i cen biletów 

Dzięki zaznaczonemu polu: „Elastyczna podróż”, następny ekran rezerwacji przedstawiać będzie tygodniowy rozkład lotów. Dzięki temu, możemy wybrać sąsiadujący termin wylotu, o ile cena jest niższa a czas podróży będzie dla nas także dogodny. W poniższym przykładzie wybrano dzień wylotu z tańszą ceną biletu. Po wyborze klikamy na: „WYBIERZ I KONTYNUUJ”.

Ryanair wybór dni podróży i ceny biletu

Dane pasażera i opcje ofert dodatkowych

Ta część rezerwacji może sprawić najwięcej problemów. Warto, więc skupić się na jej dokładnym wypełnieniu. Pierwsza rubryka dotyczy nazwisk podróżujących osób. Bezpieczniej jest wpisać je w alfabecie łacińskim bez polskich znaków diakrytycznych. Każda pomyłka i błąd w nazwisku pasażera, może skutkować niewpuszczeniem go na pokład samolotu. Jeżeli błąd wykryjemy po dokonaniu rezerwacji i na czas przed odlotem, jedyną formą jego korekty, będzie kontakt z drogą infolinią przewoźnika.

1. W polu: „Beat the queues, buy priority boarding” – płatne pierwszeństwo wejścia na pokład samolotu, zaznaczamy: NIE. (chyba, że komuś bardzo się spieszy i w samolocie chce czekać na pozostałych pasażerów – może zaznaczyć TAK, płacąc za to 24 złote)
2. Ilość sztuk bagażu – zostawiamy „0”, o ile podróżujemy tylko z bagażem podręcznym o wadze do 10 kilogramów. Jeśli się okaże, że zabierzemy w podróż większy i cięższy bagaż, możemy go zgłosić i opłacić później – po dokonaniu rezerwacji i przed odlotem na stronie internetowej Ryanaira.
3. Ubezpieczenie podróżne. Z rozwijanych opcji – na samym dole wybieramy: „Ubezpieczenie podróżne nie jest wymagane”.
4. Pole rezerwacji wybranych miejsc w samolocie pozostawiamy puste. Jego zaznaczenie – rezerwacja konkretnych miejsc jest dodatkowo płatna.
5. Zaznaczamy pole: „Nie chcę otrzymywać wiadomości SMS z moim numerem rezerwacji oraz szczegółami lotu”. Zaznaczenie dwóch pierwszych opcji jest płatne, a bezpłatne potwierdzenie rezerwacji i tak otrzymamy na skrzynkę mailową. Rubryki dotyczące przewożonego sprzętu sportowego, instrumentów muzycznych, czy też wymaganej pomocy specjalnej od przewoźnika, zaznaczamy w przypadku istniejących potrzeb.
6. Zaznaczamy akceptację i znajomość warunków dotyczących podróży liniami Ryanair. Po tym fakcie przechodzimy do następnego etapu rezerwacji poprzez kliknięcie pola: „KONTYNUUJ”. Na ekranie rezerwacji pojawi się wtedy ponowne zapytanie o wykup ubezpieczenia. Jeżeli nie chcemy po raz wtóry skorzystać z oferty przewoźnika, klikamy: „NIE DZIĘKUJĘ, ZARYZYKUJĘ”. Kwestię wykupu tego ubezpieczenia, jak też innych firm ubezpieczeniowych – pozostawiamy w indywidualnej gestii czytelnika. Jak już wspomnieliśmy na początku, niniejszy artykuł ma za zadanie pokazać, jak zarezerwować bilety Ryanair najtaniej i najsprawniej.
7. Rezygnujemy z walizki oferowanej przez przewoźnika, klikając na: „Żadne”.

 

Ryanair dane pasażera

Dane pasażera i opcje dodatkowe 1-7

Ubezpieczenie podróżne Ryanair

Ryanair rezygnacja z walizki

Po tym fakcie pojawi się kolejna oferta Ryanaira dotycząca wynajmu aut. Jeśli nie jesteśmy nią zainteresowani, klikamy na dole strony: „NIE, DZIĘKUJĘ”.

Dane kontaktowe i płatność

Aktualizacja:

Od dnia 30.11.2012 roku karta Banku Zachodniego WBK – MasterCard Prepaid nie zwalnia już z opłaty administracyjnej Ryanaira, która od tego dnia wynosić będzie około 28 PLN za lot dla jedenj osoby.

Ostatni etap finalizowania rezerwacji i dokonywania płatności wydaje się być czystą formalnością. Ale i tutaj musimy być dokładni w wypełnianiu wszystkich pól dotyczących danych osobowych i adresu e-mail (1.), na który otrzymamy potwierdzenie rezerwacji za zakupione bilety Ryanair. Problem może sprawić też wypełnienie pola dotyczącego kontaktu telefonicznego z osobą rezerwującą (2.), o ile jest nim numer telefonu komórkowego. W tym przypadku ilość możliwych pól do wypełnienia, ograniczona jest do ośmiu, co uniemożliwia wpisanie pełnego numeru komórki. Należy w takim przypadku wpisać pięć pierwszych cyfr w pole numeru kierunkowego miejscowości, a pozostałe cyfry w polu: numer. Jeżeli posiadamy voucher zniżkowy, (3.) wpisujemy jego numer w pole: ”Payment – Ryanair Vouchers”. W przeciwnym przypadku pozostawiamy to pole puste. Wypełnienie pól dotyczących płatności nie wymaga dłuższego komentarza. Warto tu jedynie dodać uwagę, iż dla lotów z Polski, jedyną karta płatniczą zwalniającą w obecnej chwili z opłaty za płatność jest MasterCard Prepaid Banku Zachodniego WBK (4.). Przy pozostałych formach płatności (za wyjątkiem Ryanair Cash Passport niedostępnego dla rezydentów z Polski), pobierana jest dodatkowa opłata w wysokości 28 złotych. Po wypełnieniu wszystkich danych dotyczących formy płatności, klikamy na: „KUP TERAZ” (5.), kończąc proces rezerwacji i płatności za bilety Ryanair. W następnym oknie potwierdzamy autoryzację płatności, oczekując na potwierdzenie rezerwacji i zakupu biletów przesłane na naszą skrzynkę e-mail. W międzyczasie pojawi się reklama hoteli, którą zamykamy, o ile nie chcemy skorzystać z oferty. Na koniec, na ekranie powinno pojawić się potwierdzenie rezerwacji z jej kodem – zapisujemy go. Takie samo potwierdzenie dostaniemy na podany przez nas adres e-mail a w nim także przypomnienie o konieczności odprawy online przed odlotem.

Ryanair bilety dane kontaktowe

Bilety Ryanair płatność MasterCard Prepaid

Podobne wpisy: