maj 272013
 
Eurolot z Lublina ikona

Eurolot z Lublina nie lata jeszcze rozkładowo, a już trasa Lublin – Gdańsk uruchamiana przez przewoźnika od 21 czerwca została uznana za najszybciej sprzedającą się spośród wszystkich w ofercie linii. Cytowana przez Dziennik Wschodni wypowiedź dyrektora handlowego Eurolotu, mówi także o już sprzedanych na chwilę obecną 30% biletów na tym kierunku. Rokuje to bardzo pozytywnie na utrzymanie tej trasy, również po 1 września, czyli wstępnie deklarowanej, końcowej dacie lotów na trasie: lotnisko w Świdniku – Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

Duży popyt na bilety lotnicze zwiększa też szanse na to, iż Eurolot z Lublina będzie latał także do innych miast w Polsce. Jak wynika z ankiety zamieszczonej na tej stronie, największe szanse na uruchomienie połączeń ze Świdnika, poza już zatwierdzonymi do Gdańska, mają Wrocław, Kraków i negowana przez wielu Warszawa jako destynacja na loty położona zbyt blisko Lublina.

Osobiście, nie do końca przekonuje mnie skreślanie Warszawy z przyszłego rozkładu lubelskiego airportu. Tak, jak w przypadku typowo turystycznego kierunku do Gdańska, loty z Lublina do Warszawy i na trasie powrotnej mogłyby być kierunkiem typowo pracowniczym. Znalazłyby, na pewno wielu chętnych wśród pracujących w stolicy osób z Lubelszczyzny. Można tu także wspomnieć o kooperujących z obu miast przedsiębiorcach, przedstawicielach handlowych, a także pracownikach sfery budżetowej. Przy cenach biletów porównywalnych do przejazdów kolejowych można wróżyć takiemu połączeniu dobre perspektywy. Duża liczba osób korzystająca z tego połączenia, wykorzystywałaby także lotnisko w Warszawie jako dogodny port przesiadkowy.

Pytanie zasadnicze, które się pojawia, to kwestia, który z krajowych przewoźników podjąłby się uruchomienia tych lotów: PLL LOT, czy Eurolot? Wygodniejszym, szczególnie na loty przesiadkowe wydaje się być w tym przypadku PLL LOT. W przypadku Eurolotu, zaś widzę większe szanse uruchomienia, chociażby sondażowego połączenia na tej trasie, na przykład od 1 września.

Wracając do dobrze sprzedających się biletów na trasie Lublin – Gdańsk, trzeba mieć na uwadze fakt, iż wraz z dużym popytem, będzie rosła także cena usługi na przelot lotniczy. Na obecną chwilę za lot linią Eurolot z Lublina do Gdańska i na trasie powrotnej, zapłacimy następujące ceny (w PLN) – wylot w piątek i powrót w niedzielę:

Czerwiec        

21 – 23: 428,38

28 – 30: 389,29

Lipiec

05 – 07: 399,01

12 – 14: 389,29

19 – 21: 389,29

26 – 28: 356,89

Sierpień

02 – 04: 339,40

09 – 11: 324,25

15 – 18: 324,92

23 – 25: 306,50

30 – 01/09: 258,04

Warto zwrócić uwagę na sierpniową zmianę w rozkładzie Eurolotu. Samolot z Lublina tego przewoźnika odleci w czwartek, 15 sierpnia, zamiast pierwotnego lotu w piątek.

Zmiany cen w stosunku do zapowiadanych  w dniu ogłoszenia połączeń, przedstawiają się następująco:

– w przypadku największego wzrostu cen biletów: podwyżka o 72%

– w przypadku najmniejszego wzrostu cen biletów: podwyżka o 3,5%   

Podobne wpisy: