paź 172014
 
status lotu

Informacje o statusie lotu, godzinach startów, lądowań i ewentualnych opóźnieniach prezentowane są na stronach internetowych lotnisk. Istnieją też dedykowane rozwiązania poszczególnych linii lotniczych i serwisów online, które prezentują je w czasie rzeczywistym. Możemy z nich skorzystać, oczekując na przylot rodziny lub znajomych i na bieżąco śledzić czas lotu.

Sprawdźmy, jak to się przedstawia w przypadku lotniska w Świdniku i jakie mamy możliwości monitorowania na żywo przebiegu lotu operujących stąd samolotów.

Status lotu linii Ryanair

Funkcjonalność dedykowaną temu rozwiązaniu znajdziemy na stronie ryanair.com/pl/informacje-o-lotach. Po otwarciu strony mamy wgląd w bieżące zestawienie wszystkich lotów linii Ryanair w danym dniu: godziny startów, lądowań, lotniska startowe i docelowe. Ostatnia kolumna zestawienia, to informacje o przewidywanej godzinie lądowania – przylotu, ewentualnych opóźnieniach, odwołaniach lotu lub faktycznej, zgodnej z rozkładem godzinie lądowania. W celu wyszukania konkretnego lotu, wypełniamy pola „Odlot z” i „do” a także wpisujemy numer lotu. Ryanair zamieszcza na tej stronie także statystyki procentowe dotyczące punktualności swoich rejsów.

Status lotu linii Wizz Air

Śledzenie lotu samolotu linii Wizz Air w czasie rzeczywistym znajdziemy pod adresem wizzair.com/pl-PL/Flightinformation. Jest to nowa zakładka firmowej strony internetowej węgierskiego przewoźnika. Wcześniej funkcjonalność tę oferował Wizz Air jedynie na urządzenia mobilne. Status lotu na stronie internetowej sprawdzimy poprzez wpisanie destynacji według lotniska lub numeru lotu.
Podobnie, jak w przypadku poprzedniej linii, statusy lotów prezentowane są według lotnisk startowych i docelowych. Po kliknięciu na „plusa” mamy wgląd w tabeli na planowany i szacunkowy czas przylotu/odlotu samolotu.

Status lotu dla linii Lufthansa

W tym przypadku sprawdzenie interesującego nas lotu odbywa się poprzez wpisanie numeru rejsu lub trasy przelotu. Możemy to uczynić na stronie: lufthansa.com/pl/Pl/przyloty-i-wyloty. Co ciekawe, prezentowane są tu też wyniki dla rejsów wspólnych codeshare, między innymi dla PLL LOT, SWISS, United, US Airways, Qatar Airways, Germanwingsa, Air Canada, Austrian Airlines, Brussels Airlines i wielu innych. Lufthansa oferuje także swoim pasażerom i posiadaczom kart Miles & More smsowe powiadamianie o statusie lotu.

Status lotu dla samolotów PLL LOT

Funkcjonalność na stronie internetowej i w formie powiadomień sms dedykowana dla pasażerów i osób niebędących pasażerami, na przykład oczekujących na przylot samolotu. Na stronie LOT-u wpisujemy numer lotu dla określonej daty podróży. W celu uzyskania informacji o statusie lotu w formie smsa, konieczne jest wypełnienie dodatkowego formularza. Ten rodzaj powiadomień otrzymują automatycznie wszyscy, którzy wykupując bilet LOT, podali swój numer telefonu. Informacje na temat sprawdzania statusu lotów naszego, narodowego przewoźnika, podajemy z uwagi jej przydatności w kontekście przyszłych lotów przesiadkowych na trasie Lublin – Warszawa. Strona PLL LOT do sprawdzania lotów na żywo, to: http://www.lot.com/pl/pl/status-lotu.

Status lotu dla wszystkich linii lotniczych

Przelot dowolnego samolotu pasażerskiego wybranej linii lotniczej pod kątem czasu startów i lądowań, sprawdzimy na flightstats.com. Niezbędne dane do wpisania, to nazwa linii lotniczej i numer lotu według kryterium BY Flight, nazwa lotniska według By Airport i nazwy lotnisk i daty dla danego rejsu według By Route. Serwis umożliwia także wizualną prezentację i śledzenie trasy przelotu po kliknięciu ikonki samolotu w ostatniej kolumnie zestawienia. Funkcjonalność ta ma zastosowanie, oczywiście w przypadku odbywającego w danej chwili się lotu. Znajdziemy ją na podstronie Flight Tracker tego serwisu. Podobne do powyższych informacje i wizualizacje znajdziemy na flightware.com. Bardziej rozbudowane wizualnie tego typu dane uzyskamy, odwiedzając stronę flightradar24.com.

Podobne wpisy: