gru 182012
 
Oficjalne otwarcie Lotniska Lublin w Świdniku

Data 17 grudnia 2012 roku przejdzie do historii lubelskiego lotniska jako dzień jego oficjalnego otwarcia. Jest to zarazem moment wieńczący dwuletni okres jego budowy a także czas planowania i organizowania inwestycji, począwszy od 1999 roku, kiedy to formalnie powstała spółka Port Lotniczy Lublin S.A. Po wielu latach starań i oczekiwania Lubelszczyzna doczekała się własnego lotniska. Lotniska z bardzo dobrą dla podróżnych lokalizacją – w pobliżu stolicy regionu – Lublina, z wygodną infrastrukturą komunikacyjną i co najważniejsze – z bezpośrednim sąsiedztwem regionów na wschodniej mapie Polski. To w nich drzemie największy potencjał dla lubelskiego airportu, czyli klienci – pasażerowie, którzy będą w przyszłości stąd latać. Składamy najszczersze podziękowania i gratulacje dla wszystkich, którzy w sposób bezpośredni lub pośredni przyczynili się do jego powstania. Za obecne władze lubelskiego lotniska trzymamy kciuki za ich działania na rzecz rozwoju rozległej siatki połączeń. Ten aspekt na najbliższe miesiące wydaje się być najważniejszym w kreowaniu dużej liczby pasażerów latających ze Świdnika i czyniącym Lotnisko Lublin konkurencyjnym w stosunku do portów lotniczych w Warszawie i Rzeszowie.

Krótka relacja z wydarzeń związanych z oficjalnym otwarciem lubelskiego lotniska.
14 grudnia 2012 roku.
Na stronie internetowej lubelskiego airportu pojawia się komunikat o ograniczonej możliwości wejścia do terminalu lubelskiego lotniska w dniu 17 grudnia bieżącego roku. Spowodowane jest to, na pewno względami bezpieczeństwa związanymi z planowaną, aczkolwiek niepotwierdzoną wizytą Prezydenta RP. Prezydent Komorowski ostatecznie nie pojawia się na uroczystości oficjalnego otwarcia Airport Lublin
17 grudnia 2012 roku – wczesne godziny poranne
W terminalu lotniska gromadzą się zaproszeni goście na uroczystość oficjalnego otwarcia
9:15 i 9:25
Na lotnisku w Świdniku lądują samoloty Enter AIR i An26EXIN, którymi przylatują na uroczystość zaproszeni goście. Są nimi przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Transportu, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, przedstawiciele polskich portów lotniczych i dziennikarze.
10:45
Rozpoczęcie oficjalnych uroczystości i przemówienia
11:39
Arcybiskup Lubelski Stanisław Budzik poświęcił terminal Portu Lotniczego Lublin
12:15
Rozpoczyna się odprawa 107 pasażerów odlatujących jako pierwsi w historii z lubelskiego lotniska liniami Ryanair
13:30
Pierwsze lądowanie rejsowego samolotu na płycie lotniska w Świdniku. Samolot z oznaczeniami RYR9524 linii Ryanair z lotniska Londyn Stansted szczęśliwie wylądował ze 180 pasażerami na pokładzie. Czekają na nich rodziny i znajomi, specjalne, okolicznościowe dyplomy a także tort w kształcie terminalu Lotniska Lublin i samolotu Ryanair.

Lotnisko Lublin oficjalnie otwarte

Źródło: Dziennik Wschodni

14:26
Start samolotu linii Ryanair. Port docelowy: lotnisko Londyn Stansted.

17:10
Pierwsi pasażerowie odlatujący dziś z lotniska w Świdniku szczęśliwie wylądowali w Londynie.

Podobne wpisy: