maj 222012
 

Loty do Lublina i destynacje z lotniska w Świdniku, to coraz częściej omawiane tematy związane z przyszłym uruchomieniem lubelskiego portu lotniczego. Według zapewnień prezesa Portu Lotniczego Lublin, pewnikiem będą loty do Lublina z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Wybór tych kierunków nie może dziwić, gdyż połączenia lotnicze z Lublina z powyższymi krajami będą w stanie zapewnić największą ilość pasażerów, głównie tych, wyjeżdżających do pracy za granicą. Na obecną chwilę rozważane są loty z Lublina do Londynu, Monachium, Frankfurtu lub Dortmundu. Lotnisko Świdnik może być także początkiem podróży dla osób lecących do Włoch i Francji. Przewidywane jest także, przynajmniej jedno połączenie lotnicze z Ukrainą.

Niskie szanse na bezpośrednie loty do Lublina mają pasażerowie z dalszych zakątków świata. Nie przewiduje się, na przykład połączeń lotniczych z USA, przynajmniej w pierwszym roku działalności lotniska w Świdniku. Duże szanse na połączenia lotnicze z Lublinem, ma natomiast Oslo i Izrael, z którym władze portu wiążą duże nadzieje. Prognozy na połączenia z Izraelem przewidują możliwości podróżowania w tym kierunku około trzydziestu tysięcy osób rocznie. Są także duże szanse na to, iż lotnisko w Świdniku będzie obsługiwać loty czarterowe. Chodzi tu głównie o połączenia z basenem Morza Śródziemnego. W grę wchodzą loty z Lublina do Tunezji i Egiptu. Główny segment pasażerów lubelskiego lotniska będą stanowiły w tym przypadku osoby wyjeżdżające do tych krajów na wypoczynek.

Krajowe loty do Lublina planowane są z odleglejszych miast Polski. Nie przewiduje się połączeń lotniczych z lotniska w Świdniku z Warszawą – ze względu na zbyt mała odległość. Realizowane będą, natomiast loty ze Świdnika do Gdańska, Poznania i Wrocławia. Pod znakiem zapytania są połączenia lotnicze Lublina z Krakowem. Można domniemywać, iż ostatecznym weryfikatorem na połączenia lotnicze z Lublinem, będą linie lotnicze, które zdecydują się stąd latać. Kryterium wyboru będzie, na pewno prognozowana ilość pasażerów na danej trasie.

Artykuł przygotowano na podstawie wywiadu Dziennika Wschodniego z prezesem Airport Lublin. Fotografia pochodzi ze strony: www.airport.lublin.pl

Podobne wpisy: