Ze Świdnika do Dublina na dzień św. Patryka

 AKTUALNOŚCI  Możliwość komentowania Ze Świdnika do Dublina na dzień św. Patryka została wyłączona
lut 152013
 
Saint Patrik's Day Dublin

W miarę przyzwoite ceny biletów na loty do Dublina w połowie marca, tudzież narodowe święto Irlandii obchodzone w siedemnastym dniu tego miesiąca, mogą być dobrą okazją do odwiedzin Zielonej Wyspy. Całe dwa dni pomiędzy lotami można przeznaczyć na nieśpieszne zwiedzanie miasta, no i oczywiście 17 marca zobaczyć barwne pochody i festyny w zielonej scenerii, popijając zielone piwo . Z lotniska LUZ polecimy do Dublina Ryanairem. Godziny lotów i ceny biletów przedstawiają się następująco:

Lotnisko Lublin LUZ – Lotnisko Dublin DUB
wylot: 16.03.2013, cena biletu: 119 PLN
Lotnisko Dublin DUB – Lotnisko Lublin LUZ
wylot: 19.03.2013, cena biletu: 128 PLN

Powyższe ceny na bilety lotnicze z Lublina do Dublina sprawdziliśmy przedwczoraj i już dziś są one nieco droższe. Warto więc pomyśleć o ich zakupie już teraz.

Wartymi zwiedzenia w Dublinie są:

National Museum of Ireland
W Narodowym Muzeum Irlandii obejrzymy eksponaty pochodzące z czasów prehistorycznych, z czasów Wikingów i szereg wystaw przedstawiających pamiątki związane z walką Irlandczyków o niepodległość. Bogaty zbiór stanowią też kolekcje malarstwa irlandzkiego i europejskiego, w tym obrazy Rembrandta, Caravaggia i Tycjana.
 
Browar Guinessa
Guiness Storehouse to siedmiopiętrowy budynek i  dawna fabryka, w której produkowano jedno z najbardziej znanych piw na świecie. Od 2000 roku jej część wydzielona została dla turystów, którzy na poszczególnych piętrach budowli mogą zapoznać się z historią produkcji tego trunku, sposobem warzenia piwa i wieloma wystawami wykorzystującymi urządzenia multimedialne. Sam budynek ma charakterystyczny kształt – według zamierzeń projektantów ma przypominać gigantyczną szklankę z piwem. Degustacja Guinessa możliwa jest na siódmym piętrze w oszklonym pomieszczeniu, skąd roztacza się piękna, 360 stopniowa panorama Dublina.
 
Katedra św. Patryka
To dziś główna Katedra Kościoła Irlandzkiego. Szarość zewnętrznych murów z nawiązką wynagrodzi nam przepiękna architektura wnętrza. Legenda głosi, że to w tym właśnie miejscu św. Patryk chrzcił nawróconych pogan. Wydaje się jednak, że najsłynniejszą postacią związaną z katedrą jest Jonathan Swift, autor między innymi „Podróży Guliwera”, który pełnił w osiemnastym wieku w świątyni funkcję dziekana. Jego grób znajduje się przy jednej z kolumn blisko wejścia. Poświęcono też jemu mały kącik w północno-zachodnim narożniku katedry.
 
Dublin Castle
Zamek dubliński został wybudowany przez Normanów w 1207 roku w miejscu dawnej fortyfikacji Wikingów. Przebudowany w XVIII wieku stał się symbolem dominacji Brytyjczyków aż do jej obalenia w 1922 roku. Obecnie mieści instytucje rządowe Irlandii, muzeum irlandzkiej policji, pełni też funkcje reprezentacyjne. Przyjmowane są tutaj oficjalne delegacje i najważniejsi goście odwiedzający Dublin.
 
Spie –Szpilka
Licząca sobie 121 metrów wysokości i ważąca 128 ton budowla jest obecnie największym tego typu monumentem na świecie. Spire of Dublin na początku krytykowana przez mieszkańców miasta, dziś jest prawie dwukrotnie wyższy od najwyższego budynku w Dublinie. Powstała w miejscu dawnej kolumny Nelsona znienawidzonego przez Irlandczyków symbolu obcej dominacji. Irlandczycy jowialnie nazywają postument „Penisem Dublina”.      
 
The Brazen Head
Najstarszy w Dublinie pub założony w 1198 roku i istniejący w obecnym budynku od roku 1688. Grana jest w nim codziennie irlandzka muzyka na żywo. Bywalcami pubu byli przywódcy Towarzystwa Zjednoczonych Irlandczyków a także znani pisarze, między innymi James Joyce, autor „Ulissesa”. Pub reklamuje się jako bar, w którym można napić się najlepszego Guinessa w mieście.
 
„Most Półpensowy” – Ha’penny Bridge
Wybudowany w 1816 roku przez tę samą firmę, która zbudowała Titanica otrzymał tę nieformalną nazwę pochodzącą od opłaty, którą uiszczano za przejście po nim na drugą stronę rzeki Liffey. Mimo wzrostu opłat, które pobierane były przez okres 100 lat, nazwa mostu zachowała się do dzisiaj, wypierając formalnie nadaną nazwę – Wellington Bridge, pretendując tę budowlę wśród innych z najbardziej znanych symboli Dublina.  

Walentynkowy rabat od Wizz Aira

 AKTUALNOŚCI  Możliwość komentowania Walentynkowy rabat od Wizz Aira została wyłączona
lut 142013
 
14 lutego rabat Wizz Air

Z okazji dnia św. Walentego Wizz Air umożliwił zakup biletów z 20% rabatem. Oferta ważna jest tylko dziś 14 lutego, dotyczy wszystkich biletów, na wszystkich kierunkach. Beneficjentami promocji są osoby uczestniczące w programie Wizz Discount Club. Dodatkową obniżkę cen biletów z powyższej oferty przewoźnika można zyskać płacąc za nie z konta Wizz. Najatrakcyjniej cenowo wyglądają połączenia ze Świdnika do Oslo i na kierunki powrotne. W tej destynacji, dzięki dzisiejszej obniżce możliwe są do kupienia bilety w rewelacyjnej cenie 3,20 PLN za przelot w jedną stronę. Kupimy je w takiej cenie jeszcze na marzec i kwiecień za wyjątkiem okresu wielkanocnego. W późniejszych terminach bilety drożeją do kilkunastu, kilkudziesięciu i więcej złotych. O wiele gorzej przedstawia się sytuacja w przypadku połączeń Lotnisko Lublin LUZ – Londyn Luton LTN. Bilety w cenie kilkudziesięciu złotych kupimy tylko w kilku terminach. Reszta najtańszych oscyluje w granicach stu kilkudziesięciu złotych. Cóż mankament trasy cieszącej się większym powodzeniem.     

Wizz Air oferta walentynkowa