Z Lublina do Eindhoven od marca 2016

 Lotnisko Lublin  Możliwość komentowania Z Lublina do Eindhoven od marca 2016 została wyłączona
gru 232015
 
LOty Lublin Eindhoven

Z Lublina do Eindhoven i na trasie powrotnej, będziemy mogli latać od 25 marca przyszłego roku. Nowe połączenie znajdzie się w rozkładzie lotów linii Wizz Air. Będzie stanowić jednocześnie siódmy kierunek z LUZ obsługiwany przez tego przewoźnika po Brukseli, Doncaster, Sheffield, Glasgow, Londynie Luton i Sztokholmie. W sieci pojawiły się pogłoski, iż loty z Lublina do Eindhoven mają zastąpić dotychczasowe loty do Brukseli. Nie chce mi się w to wierzyć. Choć z drugiej strony, patrząc na mapę, destynacje te dzieli naprawdę niewielka odległość. Czyżby Wizz Air bardziej stawiał na kierunek emigracji zarobkowej i Polaków mieszkających w Holandii, aniżeli na służbowe loty do Unii Europejskiej z Lublina ?

Ceny biletów do Eindhoven rozpoczynają się od 39 złotych dopiero w pierwszej dekadzie kwietnia. Sporadycznie pojawiają się jeszcze w maju. Nikną jednak w oczach, gdyż kierunek ten był bardzo pożądany i niebawem do końca sezonu będziemy mieć zapewne ceny oscylujące w granicach kilkuset złotych.

Lublin Eindhoven loty za 39 PLN

Krajowe kierunki lotów ze Świdnika – podsumowanie wyników ankiety

 Lotnisko Lublin  Możliwość komentowania Krajowe kierunki lotów ze Świdnika – podsumowanie wyników ankiety została wyłączona
gru 052013
 
Ankieta Lotnisko Lublin loty krajowe ze Świdnika

Ankieta: krajowe kierunki lotów ze Świdnika, to jeden z najdłużej pozostających na stronie formularzy, zbierających preferencje i opinie użytkowników odwiedzających www.lotyzlublina.pl. Jej wyniki – typowania miast, prawie od samego początku pozostawały niezmienne, szeregując w odpowiedniej kolejności poszczególne aglomeracje w Polsce, do których chcielibyśmy latać ze Świdnika.

Dłuższe utrzymywanie ankiety na stronie było przeze mnie zamierzone, gdyż spodziewałem się pewnych przeszacowań, co do najpopularniejszych kierunków, szczególnie po przedłużeniu połączeń z Lublina do Gdańska na sezon zimowy.

 

 

 

Tak się, jednak nie stało. Wyniki głosowań od samego początku, w jednoznaczny sposób odzwierciedlały preferencje głosujących internautów. Są nimi – w kolejności pod względem największej liczby zdobytych głosów: Gdańsk, Wrocław, Kraków, Warszawa, Szczecin, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz. Czołówka typowanych destynacji, to krajowe lotniska, które dzielą od Lublina największe odległości. Oddane, największe ilości głosów na te kierunki nie powinny dziwić. Uruchomienie na nich połączeń lotniczych zniwelowałoby w wielu przypadkach uciążliwe trudy związane z podróżą samochodem lub koleją. W tym kontekście, lubelskie lotnisko wzbudziło też, zapewne duże nadzieje u wielu osób, okresowo lub okazjonalnie podróżujących do Wrocławia, Gdańska, Krakowa lub Poznania. Jak do tej pory, tylko Gdańsk, dzięki eurolotowskim połączeniom, te nadzieje spełnił.

Lotnisko Lublin fot. Aleksandra Szpanbruker

fot. Aleksandra Szpanbruker

Przez moment upatrywałem szansy w krajowych połączeniach zapowiedzianych jakiś czas temu przez Ryanaira. Jak się, jednak okazuje, Lublin nie jest w nich, jak na razie brany pod uwagę. A szkoda. Pojawienie się drugiego przewoźnika, operującego na trasach krajowych, dawałoby większe szanse na zwiększenie krajowej siatki połączeń ze Świdnika a także stworzyłoby warunki do konkurowania na tym polu przez linie lotnicze.

Jakiś czas temu otrzymałem komentarz od jednego z czytelników bloga z pytaniem: „po co umieszczać takie ankiety, skoro Lotnisko Lublin i tak nie uruchamia nowych kierunków?” Pomijając oceny starań o nowe kierunki lotów z Lublina, zasadność zamieszczania tego rodzaju ankiet wydaje się być logiczna, jednoznaczna i korzystna dla bezpośrednio zainteresowanych:

– badanie preferencji klientów musi być procesem uruchomionym, jak najwcześniej i ciągłym,

– jeśli w sukurs takim działaniom przychodzi taki skromny blog, jak mój, to jest to na pewno na plus. Szczególnie dla lotniska, które otrzymuje darmowe wyniki sondażu i gratisowe poznanie wielu opinii obecnych i przyszłych pasażerów. Co prawda w kwestii preferowanych kierunków lotów nie są one tajemnicą – znajdziemy je na różnych, poświęconych Lotnisku Lublin, stronach internetowych, fanpagach i forach. W tym przypadku są one, jednak usystematyzowane i pogrupowane bez antagonistycznych komentarzy i na siłę forsowanych własnych opinii związanych z lubelskim portem lotniczym i bezcelowych kłótni spotykanych w sieci, co do zasadności jego powstania,

– wyżej wymienioną ankietę, jak też poprzednie zamieściłem na stronie, będąc żywo zainteresowanym, co do oczekiwań osób chcących latać ze Świdnika. Zarówno, jeśli chodzi o preferowanych przewoźników lotniczych, jak też loty krajowe i międzynarodowe. Gdybym wyniki takich sondaży znalazł na stronie Airport Lublin – nie dublowałbym, na pewno takich działań. Bo i po co?

– ankieta, sondaż na stronie internetowej, to pewien sposób nawiązania kontaktu z odwiedzającym ją internautą. To także sposób na poznanie jego opinii w sprawach dla niego najważniejszych, tyczących się danego zagadnienia lub tematu. „Grzech” z takiej możliwości nie skorzystać…

Lotnisko Lublin samolot Eurolot fot. Oskar Pham

fot. Oskar Pham

W ankiecie: Krajowe kierunki lotów ze Świdnika – „Twoim zdaniem: na które lotniska krajowe powinny latać w przyszłości samoloty regularnych linii ze Świdnika?”, oddano na dzień dzisiejszy (dzień publikacji artykułu), następujące ilości głosów:

Lotnisko Gdańsk – 1368

Lotnisko Wrocław – 1170

Lotnisko Kraków – 825

Lotnisko Warszawa – 687

Lotnisko Szczecin – 500

Lotnisko Poznań – 476

Lotnisko Katowice – 182

Lotnisko Łódź – 70

Lotnisko Bydgoszcz – 67

Ankieta Jakie kierunki lotów z Lotniska Lublin

 

Wyniki ankiet zamieszczonych w przeszłości na stronie:

 

Twoim zdaniem: dokąd powinny latać w przyszłości samoloty regularnych linii ze Świdnika? (wybieramy maksymalnie pięć, głosując tylko raz). Link do podsumowania ankiety.

Włochy – 38%

Wielka Brytania – 32%

Niemcy – 31%

Polska – 27%

Hiszpania – 22%

 

Twoim zdaniem: które linie lotnicze powinny latać z Lublina? (wybieramy maksymalnie pięć, głosując tylko raz). Odnośnik do strony: linie lotnicze z Lublina

 

Wizz Air – 68%

Ryanair – 63%

PLL LOT – 34%

Lufthansa – 29%

easyJet – 26%