Loty ze Świdnika: Ryanair zawiesza, Wizz Air wznawia

 AKTUALNOŚCI  Możliwość komentowania Loty ze Świdnika: Ryanair zawiesza, Wizz Air wznawia została wyłączona
paź 052013
 
latanie z Lublina

Zgodnie z zapowiedziami linii Wizz Air do siatki połączeń węgierskiej linii od 3 października wróciły czwartkowe loty na trasie Lotnisko Lublin – Londyn Luton. Majowa rezygnacja z lotów w tym dniu tygodnia tłumaczona była przez przewoźnika zmianą rozkładu lotów w sezonie letnim. Dla mnie, co prawda niezbyt zrozumiałą, gdyż sezon wakacyjny bardziej sprzyja podróżom, ale najważniejsze jest to, iż Wizz Air dotrzymał słowa i przywrócił czwartkowe loty ze Świdnika do Londynu na nadchodzący sezon zimowy. Ich sens z ekonomicznego punktu widzenia tłumaczą też na pewno zbliżające się święta i przełom roku.

Całkowicie odmienną decyzję ku wielkiemu zaskoczeniu wielu osób podróżujących do tej pory i planujących w bliskiej przyszłości polecieć do Liverpoolu, podjął Ryanair rezygnując z połączenia na trasie Świdnik – miasto Beatlesów. Ostatni lot w tym roku na tym kierunku odbędzie się 4 listopada. Zaskoczenie likwidacją tej destynacji jest tym większe, gdyż obłożenie samolotów na tej trasie przekraczało według wielu źródeł 90 procent. Miejmy nadzieję, iż spełnią się zapowiedzi Ryanaira o powrocie lotów do Liverpoolu w przyszłym roku w sezonie letnim. Po 4 listopada w najbliższych miesiącach polecimy z irlandzkim przewoźnikiem z lotniska w Świdniku jedynie do Dublina i Londynu Stansted.

Cięcia połączeń Ryanaira, w tym z Lublin Airport, to jedynie część redukcji lotów z polskich lotnisk do wielu miast europejskich. Zmiany te w połączeniu z pogłoskami o możliwym uruchomieniu przez Ryanaira połączeń krajowych na polskim rynku lotniczym zapowiadają ciekawy scenariusz wydarzeń – oby z pozytywnym skutkiem dla lubelskiego lotniska.

Bilans zawieszonych i na nowo uruchomionych lotów poprawią zapewne przedłużone na okres zimowy eurolotowskie połączenia z Gdańskiem i zapowiadane ku uciesze wielu loty do Mediolanu.

Trochę żal, że wakacyjny okres czarterów ze Świdnika jest już za nami. Skorzystało z nich ponad 6300 pasażerów latających na wczasy do Bułgarii i Turcji. Ich ewentualna kontynuacja polepszyłaby trochę statystyki lubelskiego airportu, który zamknął wrzesień liczbą około 151500 obsłużonych pasażerów, licząc od początku jego działalności.    

Więcej lotów z LUZ i stałe przejście graniczne – podpiszmy petycje

 AKTUALNOŚCI  Możliwość komentowania Więcej lotów z LUZ i stałe przejście graniczne – podpiszmy petycje została wyłączona
paź 022013
 
petycja LUZ

Gorąco zachęcamy do podpisania petycji autorstwa Społecznej Inicjatywy Samorządowej na rzecz rozwoju powiatu świdnickiego. Dotyczą one utworzenia stałego przejścia granicznego w Porcie Lotniczym Lublin i uruchomienia z niego nowych kierunków lotów. Adresatami petycji są Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i zarząd PLL.

Petycje można podpisać online pod następującymi adresami:

Uruchomienie nowych połączeń w Porcie Lotniczym Lublin

Utworzenie stałego przejścia granicznego w Porcie Lotniczym Lublin

Nasze oczekiwanie na nowe kierunki lotów przedłuża się w czasie i zaczyna owocować społecznymi akcjami takimi, jak wyżej wymienione działania świdnickiego stowarzyszenia – w naszej opinii, jak najbardziej godnymi pochwały. Zbieranie podpisów przez Społeczną Inicjatywę Samorządową miało miejsce także w ostatni weekend – zebrano około 500 podpisów osób popierających rozszerzenie siatki połączeń z LUZ.

 Swe poparcie i zaangażowanie w działania zmierzające do uruchomienia stałego przejścia granicznego na lubelskim lotnisku zadeklarowali także niektórzy lubelscy posłowie. Miejmy nadzieję, iż okażą się one skuteczne. Stałe przejście graniczne w PLL jest warunkiem niezbędnym do uruchomienia nowych lotów, między innymi przez takie linie lotnicze, jak niemiecka Lufthansa.

Petycję można podpisać bez udostępniania swoich danych osobowych w Internecie. W tym celu należy odznaczyć odpowiednie pole – odpowiedzieć na pytanie: „czy chcesz udostępnić swój podpis?”.