sie 192013
 
Bagaż rejestrowany, czy przesyłka kurierska

Pokusiłem się o porównanie kosztów związanych z przewozem bagażu liniami lotniczymi latającymi ze Świdnika (Wizz Air i Ryanair) z cenami przesyłek w popularnych firmach kurierskich. Cena bagażu rejestrowanego w tanich liniach może często przekroczyć cenę biletu lotniczego. Dzieje się tak, zarówno w przypadku opłacania większego bagażu w czasie zakupu biletu na stronie przewoźnika, jak też w czasie późniejszym.

W wielu przypadkach wyższą cenę za bagaż przyjdzie nam zapłacić w przypadku pojawienia się na lotnisku przy odprawie z niezgłoszonym wcześniej bagażem i w sytuacji, gdy jego faktyczna waga jest większa od zadeklarowanej. Koszty bagażu mogą być wtedy nawet kilkukrotnie wyższe, aniżeli kwota jego opłaty online – w czasie rezerwowania biletów.

Główny wpływ na cenę bagażu dyktowaną przez przewoźników low cost, ma oczywiście jego waga, ale też jego wymiary, czas przelotu na danej trasie samolotem i okres podróży – w czasie sezonu lub poza nim. Poszczególne linie lotnicze w indywidualny sposób regulują te kwestie. Warto przed podróżą je poznać, aby później nie przepłacić zbytnio.    

Dla porównania kosztów przesyłki kurierskiej i przewozu bagażu rejestrowanego wybrany został Londyn jako docelowe miejsce podróży z lotniska w Świdniku z założeniem, że przewożony bagaż (wysyłana paczka) ważyć będzie 20 kilogramów. Jego wysyłka (przewóz) nastąpi jeszcze w sierpniu bieżącego roku. Z oczywistych względów w porównaniu nie ujęto linii Eurolot, w której bagaż rejestrowany – jedna sztuka, zawarty jest w cenie biletu lotniczego. No i fakt, że Eurolot, jak na razie ze Świdnika do Londynu nie lata 🙂

Ceny bagażu rejestrowanego w liniach latających z Lublin Airport obowiązujące w czasie rezerwacji biletu na samolot:

– Wizz Air – 147 PLN

– Ryanair – 166 PLN

Maksymalna waga bagażu przewożonego liniami Wizz Air, to 32 kilogramy, zaś w Ryanairze – 20 kilogramów. Węgierski przewoźnik zezwala też na jednoczesne przewiezienie maksymalnie trzech bagaży o powyższej wadze.

 

Koszt wysyłki paczki o wadze 20 kilogramów w ofertach wybranych firm kurierskich:

Poczta Polska – 199 złotych,

UPS United Parcel Service – 160 złotych,

DPD – 36 EUR – około 152 złotych za paczkę o wadze do 31,5 kilograma,

Firma Kurierska Halo Paczka – 25 GBP za paczkę do 30 kilogramów – około 124 złote,

GLS General Logistics Systems – cena 90 złotych za paczkę do 25 kilogramów.

W tym przypadku oszczędności nasze wyniosą 57 złotych w porównaniu do ceny bagażu w linii Wizz Air i 70 złotych w przypadku Ryanaira. O wygodniejszej podróży bez dźwigania walizki już nie wspominam.

(ceny przesyłek w firmach GLS i UPS sprawdzono na stronie www.pack4you.pl)

GLS i UPS z Lublina

Powyższe kwoty należy traktować jako orientacyjne. Końcowa cena wysyłanej paczki może być uzależniona od sposobu jej wysyłki (paczka drogowa, lotnicza), sposobu jej odbioru i dostarczenia, na przykład od drzwi do drzwi, z ubezpieczeniem lub potwierdzeniem odbioru i tym podobne. Warto  jednak porównać istniejące możliwości, aby zaoszczędzić o ile to możliwe i zbytnio nie przepłacić za podróż tanią linią lotniczą. 

Podobne wpisy: