Paź 052013
 
latanie z Lublina

Zgodnie z zapowiedziami linii Wizz Air do siatki połączeń węgierskiej linii od 3 października wróciły czwartkowe loty na trasie Lotnisko Lublin – Londyn Luton. Majowa rezygnacja z lotów w tym dniu tygodnia tłumaczona była przez przewoźnika zmianą rozkładu lotów w sezonie letnim. Dla mnie, co prawda niezbyt zrozumiałą, gdyż sezon wakacyjny bardziej sprzyja podróżom, ale najważniejsze jest to, iż Wizz Air dotrzymał słowa i przywrócił czwartkowe loty ze Świdnika do Londynu na nadchodzący sezon zimowy. Ich sens z ekonomicznego punktu widzenia tłumaczą też na pewno zbliżające się święta i przełom roku.

Całkowicie odmienną decyzję ku wielkiemu zaskoczeniu wielu osób podróżujących do tej pory i planujących w bliskiej przyszłości polecieć do Liverpoolu, podjął Ryanair rezygnując z połączenia na trasie Świdnik – miasto Beatlesów. Ostatni lot w tym roku na tym kierunku odbędzie się 4 listopada. Zaskoczenie likwidacją tej destynacji jest tym większe, gdyż obłożenie samolotów na tej trasie przekraczało według wielu źródeł 90 procent. Miejmy nadzieję, iż spełnią się zapowiedzi Ryanaira o powrocie lotów do Liverpoolu w przyszłym roku w sezonie letnim. Po 4 listopada w najbliższych miesiącach polecimy z irlandzkim przewoźnikiem z lotniska w Świdniku jedynie do Dublina i Londynu Stansted.

Cięcia połączeń Ryanaira, w tym z Lublin Airport, to jedynie część redukcji lotów z polskich lotnisk do wielu miast europejskich. Zmiany te w połączeniu z pogłoskami o możliwym uruchomieniu przez Ryanaira połączeń krajowych na polskim rynku lotniczym zapowiadają ciekawy scenariusz wydarzeń – oby z pozytywnym skutkiem dla lubelskiego lotniska.

Bilans zawieszonych i na nowo uruchomionych lotów poprawią zapewne przedłużone na okres zimowy eurolotowskie połączenia z Gdańskiem i zapowiadane ku uciesze wielu loty do Mediolanu.

Trochę żal, że wakacyjny okres czarterów ze Świdnika jest już za nami. Skorzystało z nich ponad 6300 pasażerów latających na wczasy do Bułgarii i Turcji. Ich ewentualna kontynuacja polepszyłaby trochę statystyki lubelskiego airportu, który zamknął wrzesień liczbą około 151500 obsłużonych pasażerów, licząc od początku jego działalności.    

  3 komentarze to “Loty ze Świdnika: Ryanair zawiesza, Wizz Air wznawia”

 1.  

  Ciekawe z Tym Liverpoolem …. w Łodzi wcześniej skasowane loty wróciły a w Lublinie???? a może warto jeszcze raz o tym porozmawiać z przewoźnikiem jak nie Rayanerem to może innym . As w rękawie w postaci dobrego obłożenia lotów to chyba poważny argument

  •  

   Słuszna uwaga. Obiecują, co prawda powrót tego połączenia latem przyszłego roku, ale cóż z tego skoro teraz tyle ludzi chce latać na tym kierunku. No i niezrozumiałym jest fakt, że kasowane jest połączenie z tak dużym obłożeniem pomijając fakt, że Lotnisko Lublin zubożało o jedną destynację, mając ich tak niewiele…

 2.  

  Coś mi się wydaje że decydenci na LUZ nie mają za bardzo koncepcji na zarządzanie i marketing,a tym samym rozwój lotniska po przez Nowe kierunki.Przecież Rayaner daje wyraźny sygnał aby siąść do stołu

Sorry, the comment form is closed at this time.